Online podnikání bez živnostenského oprávnění: víme, jak jej zařídit i kolik si vyděláte

Přes internet vyděláte desítky tisíc korun ročně i bez živnostenského oprávnění – a i když vám ještě nebylo 18 let. Jak na to? A proč nakonec založit vlastní živnost?

Online podnikání se v posledních letech ustálilo jako plnohodnotná alternativa ke klasickému zaměstnání. Láká svobodou, vyššími příjmy a flexibilní pracovní dobou. K jeho rozjezdu nepotřebujete peníze; notebook má každý z nás, připojení k internetu je nedílnou součástí většiny domácností. Když na to přijde, není problém pracovat z knihovny, restaurace nebo třeba z ciziny.

Online podnikání jako příjemný přivýdělek

Způsob, jakým budete na internetu podnikat, je jen na vás. Začněte tím, co umíte. Tedy činností, ve které jste lepší než většina ostatních lidí – a zároveň se při jejím vykonávání dostáváte do tzv. „flow“. Tedy stavu, kdy se do práce ponoříte natolik, že čas a vnímání okolního světa jde mimo vás.

Na internetu si přivyděláte např.:

    • grafickými pracemi (tvorba log, ilustrací, návrhy brožur, vizitek nebo webového layoutu),
    • psaním (produkce blogových postů a článků, textování webů, překlad),
    • programováním (technické provedení webdesignu, tvorba mobilních aplikací nebo počítačového softwaru),
  • marketingem (správa PPC kampaní a sociálních sítí, affiliate).

Kromě přivýdělku získáte řadu cenných zkušeností. Např. affiliate v sobě spojuje jednání s klienty s marketingem, základy webdesignu, SEO a tvorbu obsahu. Postupem času získáte strategické myšlení, naučíte se své myšlenky prezentovat „naživo“ i písemnou formou. Jde o cenný vědomostní kapitál, který vám nikdo nevezme a uplatníte je i ve své další kariéře.

Ne náhodou je pro mnoho studentů zkušenost s internetovým podnikáním odrazovým můstkem k vysněné práci. A je v zásadě jedno, zda jde o spolupráci s agenturou, přechod na volnou nohu nebo místo v korporátu.

Podnikání bez živnostenského oprávnění? Běžná praxe

S rostoucí ekonomikou se zvyšuje poptávka po lidech s dobrými nápady a kreativním myšlením. Kvůli nedostatku odborníků jsou agentury a firmy ochotnější zaměstnat i člověka bez živnostenského oprávnění. Spolupráce probíhá typicky na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti – a je tedy přístupná i studentům, kteří ještě nedovršili 18 let.

První zakázky na textování jsem získal na dohodu o provedení práce. Před lety to byla spíše výjimka, většina firem striktně vyžadovala živnostenské oprávnění. V té době jsem ale psaní bral jako přivýdělek ke studiu, živit mě začalo až mnohem později, tvrdí copywriter Tomáš Soukup.

A dodává, že pro první krůčky v internetovém podnikání se vyplatí s firmou či agenturou uzavřít dohodu.

Před podpisem smlouvy dobře zvažte, zda se vám dohoda o provedení práce (DPP) či o pracovní činnosti (DPČ) vyplatí. Oba typy smluvních závazků se totiž liší.

Dohoda o provedení práce Dohoda o pracovní činnosti
Kolik hodin lze odpracovat? Max. 300 hodin ročně (z toho maximálně 25 hodin týdně, popř. nejvýše 12 hodin během 24 hodin) Maximálně 20 hodin týdně (poloviční úvazek)
Jak dlouhá je výpovědní lhůta? Při oboustranné dohodě okamžitá výpověď, při jednostranné výpovědi 15 dní Při oboustranné dohodě okamžitá výpověď, při jednostranné výpovědi 15 dní
Jaký je mzdový limit pro odvod zdravotního a sociálního pojištění? 10 000 Kč a více 2 500 Kč a více
Existuje nárok na placenou dovolenou? Ne Ne

Vyplatí se dohoda o pracovní činnosti, nebo o provedení práce?

Zatímco DPP je výhodnější pro jednorázové zakázky (např. zhotovení loga nebo otextování menšího loga), pro dlouhodobou spolupráci se vyplatí DPČ.

Počet odpracovaných hodin se počítá z dlouhodobého průměru – je tak možné nárazově odpracovat i 40 hodin za týden a po zbytek doby v pracovním poměru pracovat hodinu týdně. Toho využívá řada reklamních agentur, které naberou sezónní pracovníky a na několik týdnů až měsíců je vytíží na plný úvazek.

Mezi časté otázky patří situace s pojištěním. Máte-li status studenta a jste mladší 26 let, odvody na sociální a zdravotní pojištění za vás hradí stát. Pokud jste daný věk přesáhli nebo jste výdělečně činní (nestudujete), přechází povinnost úhrady na vás. U dohod se navíc rozlišuje ještě jeden faktor – výše hrubého příjmu. Pokud na dohodu o provedení práce vyděláte více jak 10 000 Kč, jde hrazení pojištění na vrub zaměstnavateli. U DPČ je situace totožná s tím rozdílem, že hranice pro úhradu zaměstnavatem je 2 500 Kč.

Podle Soukupa je platba pojištění jedním z důvodů, proč se firmy zdráhají zadávat zakázky většího rozsahu.

Pokud byste u agentury odpracovali více hodin a vaše odměna by přesáhla limit 10 tisíc Kč, znamená to pro to firmu velkou administrativní a finanční zátěž. Málokterá společnost vám proto dovolí limit překročit.

Živnostenské oprávnění přináší výhody

Pokud se vám přes internet daří přivydělávat si, není od věci své podnikání úředně posvětit. Jako živnostník se dostanete k většímu množství spoluprací a rozsáhlejším projektům.

Firmy upřednostňují kreativce, kteří fakturují. K založení živnosti mě popravdě vedl právě tenhle požadavek. Určitě vnímám, že s přechodem na živnostenské oprávnění má konkurenceschopnost na kreativním trhu vzrostla. Vystavení faktur je snadné, na internetu je plno bezplatných nástrojů, které se člověk naučí používat za pár minut. Využívám aplikaci Súčto, která moje podnikatelské potřeby plně pokrývá,myslí si Soukup.
 

Samotné založení živnosti je snadné. Stačí zajít na živnostenský odbor městského úřadu, vyplnit krátký formulář (mj. s oborem, ve kterém chcete podnikat) a zaplatit manipulační poplatek 1 000 Kč. Do osmi dnů od založení živnosti oznámíte zahájení samostatně výdělečnou činnost České správě sociálního zabezpečení a své pojišťovně a máte vystaráno.

Chcete si přivydělat jako affiliate partner? Spustili jsme affiliate síť, pro kterou nepotřebujete živnostenské oprávnění – a hledáme nové, talentované spolupracovníky.

Začínajícím affiliate partnerům nabízíme proškolení a další rozvoj formou vzdělávacích článků. Ozvěte se nám!

Sdílejte tento článek

Milan Pichlík

Zakladatel agentury AffiliateAgency.cz a affiliate partner s více než 5 lety zkušeností v online podnikání. Velký fanoušek kryptoměn.